Pijany trener wyjawił wydatki wielkich chińskich klubów. Teraz jest bezrobotny

Pić trzeba umieć. To polskie porzekadło powinien wziąć sobie do serca Xie Hui, który będąc dosyć pijanym wyjawił kilka sekretów dotyczących wydatków chińskich klubów. Były asystent Vítora Pereiry, André Villasa-Boasa i Sven-Görana Erikssona (ze wszystkimi spotkał się w Shanghai SIPG) podczas kolacji przyjaciela został potajemnie nagrany. Nagranie trafiło do sieci i rozpoczęła się burza. Co z niej wynikło?

Skąd to całe zamieszanie?

Pijackie rozmowy to część wielu imprez. Nie inaczej jest w Chinach, gdzie w luźnej, koleżeńskiej atmosferze rozmawia się o wszystkim poza polityką. Xie Hui, trener Nantong Zhiyun jakiś czas temu także przeholował z alkoholem i zaczął wyjawiać swoim znajomym, z którymi był na kolacji, pewne sekrety dotyczące działania klubów piłkarskich oraz tego, ile dane zespoły wydają pieniędzy.

W trakcie tej rozmowy jeden z jego kolegów – choć patrząc na to co zrobił należałoby go nazwać raczej towarzyszem imprezy – nagrał byłego asystenta m.in. Andre Villasa-Boasa. Nagranie ekspresowo trafiło do sieci i wybuchł wielki skandal. Pojawiły się dwa obozy – jeden bronił Xie Huia, argumentując, że był na kolacji ze znajomymi, wprawdzie mówił niestosowne rzeczy, ale wciąż był w gronie zaufanych ludzi i nie wiedział, że jest nagrywany, zaś drugi obóz mocno krytykował to, co trener powiedział, jednocześnie chwaląc nagrywającego.

Co konkretnie padło z ust Xie Huia?

Te bogate kluby jak [Shanghai – przyp. red.] Shenhua czy Shanghai SIPG inwestują dziesiątki miliardów. My [Nantong Zhiyun – przyp. red.] zajęliśmy piąte miejsce w China League [One – przyp. red.] wydając 10 milionów. Bez jaj, SIPG wygrało mistrzostwo, jestem w SIPG i wiem. Wydali 12 miliardów [juanów – przyp. red.]!

Dodatkowo Xie w kolejnych zdaniach zdradził nieco więcej:

Chengdu Rongcheng wydało 200 milionów. Zaprosili tam Xu Zhengyuan, ale i tak jest tam wciąż spory bałagan. Oni są bezużyteczni. Jeśli nie rozumiesz piłki nożnej, nie ma o czym mówić. I oni właśnie grają pod presją. Ja chcę wyrwać tych, którzy piłki nie rozumieją, z ich dotychczasowego postrzegania futbolu.

O jak wielkich pieniądzach mówił Xie Hui? Krótka lista kwot, które padły na nagraniu:

1 juan ~ 0,60 PLN ~ 0,22 EUR
10 milionów juanów ~ 6,03 milionów PLN ~ 1,31 milionów EUR
12 miliardów juanów ~ 7, 24 miliardów PLN ~ 1,56 miliardów EUR

Reakcja klubu i sprostowanie

Te słowa padły, zostały nagrane, a wideo trafiło do sieci. W Chinach takie rzeczy zawsze mają swój skutek. Przypominają się choćby sprawy Yu Hanchao, który po tym, jak zmienił literkę na swojej tablicy rejestracyjnej, trafił do aresztu, zabrano mu prawo jazdy i nałożono karę grzywny, ale został także zawieszony przez klub, a następnie jego kontrakt rozwiązano. Spore żniwo swoich decyzji zebrał także Tao Qianglong, który podczas zgrupowania kadry młodzieżowej udał się z kolegami na miasto bez wiedzy przełożonych. Tutaj także kary przyszły z dwóch stron – został zawieszony i przez federację, i przez klub, co sprawiło, że nie rozegrał żadnego spotkania w sezonie 2020.

Wobec Xie Huia nie mogło być innej decyzji niż jego zawieszenie, co 18 sierpnia ogłosił jego klub w oficjalnym komunikacie.

Oficjalny komunikat Nantong Zhiyun o zawieszeniu Xie Huia

Na reakcję samego trenera długo nie musieliśmy czekać, ponieważ Xie Hui odniósł się do całej afery na Weibo, portalu społecznościowym:

Byłem wczoraj na kolacji przyjaciela i wypiłem dużo wina. Nie wiedziałem, że osoba po drugiej stronie stołu miała ukryte intencje wobec mnie i nagrała mnie z ukrycia kiedy byłem pijany, a następnie wrzuciła to do internetu. Ta osoba mocno zniszczyła moją reputację. Nienawidzę tego rodzaju szumowin i zastrzegam sobie prawo do postępowania sądowego! Jednocześnie chciałbym wyrazić głębokie przeprosiny wobec pojawiających się w moim przemówieniu klubów: Chengdu Rongcheng, Shanghai Shenhua, Shanghai Port i Nantong Zhiyun.

Oświadczenie Xie Huia na Weibo

Rezygnacja

Cztery dni później, czyli 22 sierpnia Xie Hui postanowił przemówić jeszcze raz i po raz kolejny za pomocą Weibo przekazać światu swoją decyzję:

Po kilkudniowym wyciszeniu i pobycie z rodziną w domu zebrałem się, aby wyjaśnić kilka kwestii. Po dokładnym namyśle zadecydowałem, aby zrezygnować z funkcji głównego trenera Nantong Zhiyun. Była to bardzo trudna dla mnie decyzja, ponieważ mocno zżyłem się z zespołem i mieliśmy tu bardzo poukładanych i zgranych piłkarzy.

Niemniej ten półtoraroczny pobyt w Nantong Zhiyun jest dla mnie najważniejszym doświadczeniem w mojej karierze trenerskiej, za co jestem bardzo wdzięczny.

Co do samego nagrania – jestem osobą ze świata piłki, dlatego moje przemyślenia i czyny powinny być bardziej wyważone, profesjonalne. Mam nadzieję, że w przyszłości takie rzeczy już się nie wydarzą. Na daną chwilę podjąłem decyzję, aby wyjechał do Niemiec i tam się doszkalać i przygotować się do powrotu jako trener.

Wyjazd do Niemiec nie jest tutaj przypadkowy. Xie Hui podczas swojej kariery piłkarskiej był zawodnikiem Alemanii Aachen, Greuther Fürth czy Wehen Wiesbaden. Być może uruchomienie któregoś z tych kontaktów pozwoli na to, aby Xie nabrał większego szlifu trenerskiego.

Rezygnację Xie Huia potwierdził także jego klub Nantong Zhiyun.