Na budowie praca wre – oto stadiony, które powstają w Chinach

Chiny przygotowują się do organizacji Pucharu Azji w 2023 roku, dlatego między innymi z tej okazji w największych miastach Państwa Środka powstają nowe obiekty, na których będzie rozgrywany ten turniej. Niewykluczone, że najludniejszy kraj świata będzie chciał gościć także mundial w 2030 roku, dlatego posiadanie nowoczesnych stadionów piłkarskich będzie dodatkowym atutem. Oto lista aren, które są w trakcie budowy lub projektowania.

Stadion w Panyu, Kanton

Zdecydowanie najważniejszym obiektem na liście jest wielka arena budowana przez Evergrande Real Estate Group w Panyu, które jest jedną z dzielnic Kantonu. Projekt powstał na początku zeszłego roku i po kilku miesiącach rozpoczęła się budowa. Architektem stadionu, który ma pomieścić aż 100 tysięcy widzów, jest Amerykanin Hasan Syed z biura projektowego Gensler. Początkowo nowy obiekt Guangzhou FC miał mieć kształt kwiatu lotosu, ostatecznie postanowiono wnieść poprawki. Całość będzie kosztować 12 miliardów juanów, a otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku. Co ciekawe, plany budowy stadionu zostały ogłoszone już po tym gdy podano listę 10 stadionów, na których odbędzie się Puchar Azji. Zobaczymy, czy coś zmieni się przed samym turniejem.

In Images] China: Guangzhou Evergrande stadium construction begins -  English | Hospitality ON

Pierwszy projekt stadionu w Kantonie…

GUANGZHOU - Guangzhou Evergrande Stadium (100,000) | SkyscraperCity

…i jego ostateczna wersja

Stadion Robotniczy w Pekinie

Jedna z 10 Wielkich Budowli powstałych na X-lecie Chińskiej Republiki Ludowej został przebudowany po raz pierwszy w 2004 roku na poprzedni Puchar Azji rozgrywany w Państwie Środka, tym razem jednak arena została zupełnie zburzona i aktualnie jest stawiana od nowa. Do tej pory obiekt mógł pomieścić 65 tysięcy widzów, a teraz jego pojemność zwiększy się o pięć tysięcy krzesełek. Najprawdopodobniej tutaj zostanie rozegrany jeden z półfinałów oraz finał Pucharu Azji.

ZdjęcieTak wyglądał Stadion Robotniczy w 1959 roku…

Zdjęcie…a tak będzie wyglądał w 2022 roku 

Xi’an Fengdong XIFC Football Stadium

Osobiście uważam, że będzie to najpiękniejszy stadion piłkarski w Azji. Jego niepowtarzalny kształt został zaprojektowany przez Patricka Schumachera i znakomicie komponuje się w mieście będącym połączeniem starożytnej historii Chin i futuryzmu obecnego w Xi’anie. Obiekt będzie mógł pomieścić 60 tysięcy widzów i będzie gotowy przed rozpoczęciem Pucharu Azji w 2023 roku. Mam wielką nadzieję, że w międzyczasie do CSL awansuje zespół Shaanxi Chang’an i będzie mógł rozgrywać tam swoje domowe mecze.

7_ZHA_Xi%E2%80%99an_International_Football_Centre_Render_by_Atchain.jpg

1_ZHA_Xi%E2%80%99an_International_Football_Centre.jpg

3_ZHA_Xi%E2%80%99an_International_Football_Centre_Render_by_Atchain.jpg

Czy on nie jest piękny?!

Dalian Barracuda Bay Stadium

W największym porcie prowincji Liaoning również powstaje piękna arena, która będzie zlokalizowana na brzegu zatoki Suoyu. Arena ma pomieścić 63 tysiące widzów, mają tam zostać rozegrane mecze Pucharu Azji, a na co dzień będzie występować na niej zespół Dalian Pro. Kolory na zewnętrznej stronie stadionu nawiązują do barw klubu i miasta.

Zdjęcie

Zdjęcie

Xiamen Egret Stadium

Kolejny stadion o niezwykłym kształcie, przypominającym mantę. Prace rozpoczęły się już w zeszłym roku i mają zakończyć się na początku 2023 roku. W wariancie piłkarskim na obiekcie będzie mogło zasiąść 60 tysięcy widzów, a jeśli będą miały się tam odbywać zawody lekkoatletyczne, dolne rzędy trybun (z 25 tysiącami miejsc) zostaną zdjęte i odsłonią bieżnię. Miasto Xiamen potrzebuje drużyny piłkarskiej z prawdziwego zdarzenia, na ten moment nie zanosi się, żeby jakakolwiek ekipa z regionu miała szansę na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Chinach

Zdjęcie

Zdjęcie

Longxing Football Stadium w Chongqing

Pracę budowlane rozpoczęły się w czerwcu zeszłego roku. Arena mogąca pomieścić ponad 60 tys. widzów będzie jednym ze stadionów gospodarzy Pucharu Azji w 2023 roku. Koszt budowy to 275 milionów dolarów. Najprawdopodobniej zostanie oddany do użytku już w przyszłym roku.

Zdjęcie

Phoenix Mountain Sports Center Football Stadium w Chengdu

Zjawiskowy projekt kompleksu sportowego w Chengdu wszedł już w fazę budowy w 2019 roku. Arena piłkarska będzie mogła pomieścić 60 tysięcy widzów i niedługo ma zostać ukończona. Mają tutaj być rozgrywane mecze Pucharu Azji w 2023 roku, ale jeśli Chengdu Rongcheng awansuje do CSL, być może już za rok będziemy mogli oglądać spotkania z tego właśnie obiektu.

Zdjęcie

Zdjęcie

Tak wyglądała budowa kompleksu w Chengdu w 2019 roku

Youth Football Stadium w Qingdao

Również w tym portowym mieście powstaje zupełnie nowy piłkarski stadion, który będzie jednym z gospodarzy Pucharu Azji. Futbol w Qingdao rozwija się doskonale, miasto ma swojego przedstawiciela w CSL, a przed pandemią zaczęto rozgrywać tu największy na świecie turniej młodzieżowy Gothia Cup. Nowa arena pomieści 50 tysięcy widzów, a koszt budowy całego kompleksu sportowego obejmującego wiele nowoczesnych obiektów wynosi 423 miliony dolarów.

Zdjęcie

Kunshan Football Stadium

W znajdującym się pod Suzhou mieście Kunshan swoje mecze rozgrywała grupa B Chinese Super League 2020, także teraz odbywają się tam spotkania pierwszej części sezonu 2021. W 2023 roku na nowym stadionie będą grane mecze Pucharu Azji. Arena ma pomieścić 45 tysięcy widzów, a projektanci inspirować się mieli chińskimi wachlarzami do stworzenia jego kształtu. Czy dostrzegacie to na zdjęciach poniżej?

ZdjęcieZdjęcie

Stadion w Guiyang

Choć w Guiyang nie będzie Pucharu Azji w 2023 roku, powstaje tam drugi największy w Chinach stadion, który ma pomieścić 80 tysięcy widzów. Jego budową zajmuje się Evergrande Real Estate Group, podobnie jak w przypadku areny w Kantonie. Oprócz stadionu ma tu powstać przeogromne centrum sportowo-komercyjne. Czy rzeczywiście tak się stanie? Wszystko zależy od nowych władz w mieście.

许家印大胆创新!恒大“荷花”足球场打造30万方商业帝国