Jak zaorać rozgrywki klubowe w Chinach? Poradnik autorstwa chińskiej federacji

Jeśli ktokolwiek, kiedykolwiek i jakkolwiek będzie narzekał Wam na to, jak działa i jakie decyzje podejmuje związek piłkarski w swoim kraju, to jedyną słuszną czynnością, jaką możecie zrobić, będzie wysłanie linku do tego artykułu. Wtedy okaże się, że PZPN, hiszpański RFEF czy angielskie FA wcale nie są takie złe. Bo to właśnie CFA, czyli chińska federacja piłkarska obrzydza futbol wszystkim – kibicom, piłkarzom, mediom i pewnie wszystkim innym, tylko nie sobie. Przecież wszystko to w dobrej wierze, w pogoni za marzeniami o staniu się potęgą reprezentacyjną. Problem polega jednak na tym, że wszystko to kosztem piłki klubowej.

Powiem szczerze: piłka mainstreamowa zbrzydła mi już dosyć dawno temu, dlatego zacząłem szukać alternatyw. Zafascynowałem się piłką w Chinach, bo była inna niż La Liga, Premier League czy Serie A. Zakochałem się dosyć szybko, chłonąłem masę meczów, często nawet całe kolejki od deski do deski. Ale to, co dzieje się w ostatnim czasie w Chinach sprawia, że najchętniej rzuciłbym to wszystko, zaorał stronę, Twittera, odciął się kompletnie, bo dawno nic mi tak piłki nożnej nie obrzydzało, jak chińska federacja.

Matko bosko, co to się stanęło?

Sporo wyjaśniałem już w poprzednim artykule, chociaż poznaliśmy sporo nowych wątków w ostatnich godzinach i tego, jak będzie wyglądać sezon 2021, a będzie wyglądać dramatycznie. Oczywiście największym winowajcą jest pandemia, która sprawiła, że władze ChRL są – cytując Stefana “Siarę” Siarzewskiego – przeostrożne, superostrożne, jak łasica, jak chrabąszcz, jak gajowy. Klamka zapadła, jednak fanom chińskiej piłki do śmiechu być nie może.

W jakim kontekście podjęto decyzje? Otóż, zmiany dotyczą Chinese Super League i Pucharu Chin. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wprowadzono lekki lifting kalendarza i restrykcje sanitarne. Jednak federacja poszła krok dalej i skróciła rozgrywki ligowe w najwyższej klasie rozgrywkowej w trakcie trwania sezonu. Ten miał trwać nominalnie 30 kolejek i zostać rozegrany w formacie każdy z każdym, jednak będzie trwał kolejek 22. I spytacie pewnie, czy liczbę drużyn zredukowano w trakcie sezonu i kolejne kluby zbankrutowały. Nie. Liga została skrócona, ponieważ powołani piłkarze z ligi chińskiej muszą brać udział w eliminacjach do jednego z najważniejszych turniejów reprezentacyjnych od lat – przynajmniej dla Chińczyków. Mowa oczywiście o MŚ w Katarze, jednak całość utrudniają restrykcje sanitarne, ponieważ trzymając się kalendarza eliminacyjnego kadra Chin musi zagrać dwa mecze we wrześniu, dwa w październiku i dwa w listopadzie. Nie może zabraknąć więc czasu na kwarantanny, które w Chinach trwają nawet 21 dni. Dlatego piłkarze, którzy grać będą w kadrze, nie mogliby grać w lidze, a to już sprawiłoby, że kilka klubów byłoby mocno poszkodowanych.

A może zrobimy trzy i pół miesiąca przerwy?

Sama redukcja liczby meczów to jednak za mało, ponieważ ligę trzeba skompresować, aby ominąć rozgrywanie spotkań od września do końca listopada. Tak, to nie błąd, bo w Chinese Super League będzie miała miejsce przerwę w środku sezonu i będzie trwać ponad trzy miesiące. Dodam tylko, że obecna przerwa – także spowodowana przerwą reprezentacyjną – trwa już dwa miesiące. Sezon po raz kolejny będzie grany w jakichś nienormalnych warunkach, człowiek nie zdąży się nawet tą ligą zajawić po raz kolejny, a tu już będzie następna przerwa.

Jak to będzie wyglądać? Kluby CSL obecnie są podzielone na dwie grupy, więc ten format zostanie rozegrany do końca, toteż każda z drużyn zagra po 14 spotkań. Następnie będzie druga faza rozgrywek, w której TOP4 pierwszej grupy i TOP4 drugiej grupy zagrają wspólnie w grupie mistrzowskiej, a pozostałe osiem zespołów powalczy – jak to mawiał Franz Smuda – o spadek. Dlatego pierwszy etap zostanie dokończony w dniach 15 lipca – 12 sierpnia, zaś ligę dokończymy 3,5 miesiąca później, czyli w dniach od 1 grudnia do – uwaga – 3 stycznia 2022. Ładnie to wymyślili…

Także Puchar Chin i niższe ligi poznały korektę rozgrywek, głównie kalendarza. Start drugiego etapu China League One został przesunięty z 2 na 11 lipca, a jego zakończenie z 8 na 17 sierpnia. Kolejna faza miała się odbyć w dniach 20 sierpnia – 26 września, jednak zostanie rozegrana w dniach 3 września – 10 października. Czwarta część sezonu odbędzie się w dniach 22 października – 28 listopada, mimo iż wcześniej miał to być 17 listopada – 24 grudnia.

Harmonogram China League Two poznamy wkrótce.

Puchar Chin zostanie rozegrany w następujących datach:

Runda eliminacyjna (niższe ligi): 31 lipca – 20 sierpnia,
Drugi etap: 16 – 19 października (po jednym meczu),
1/8 finału: 20 – 23 października (mecz i rewanż),
1/4 finału: 25 – 27 października (mecz i rewanż),
1/2 finału: 4 i 8 listopada (mecz i rewanż),
Finał: 13 lub 14 listopada (jeden mecz).

Jak to nie jest zabijanie piłki klubowej, to co nim jest?