Historia, która zakończyła się zbyt wcześnie – nie żyje Zhang Enhua

Przedwczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W wieku 48 lat zmarł Zhang Enhua, była gwiazda Dalian Wanda i reprezentacji Chin. Były kapitan Smoków odszedł zdecydowanie za wcześnie.

Rodzina Zhangów związana była z miastem Liaoning. To tam na świat w 1973 roku przyszedł Enhua. Od dzieciństwa bardzo polubił piłkę nożną, którą zaczął trenować w wieku sześciu lat. Trzy lata później lokalny rząd wszedł we władanie klubu o nazwie Dalian Shipyard, przeistaczając go w Dalian Football Club. Miał on reprezentować region w najwyższej klasie rozgrywkowej, do której awansował w 1984 roku. W tym samym czasie młody Enhua był kapitanem szkolnej drużyny, a następnie dołączył do młodzieżowej drużyny Dalian FC. Jego celem był awans do pierwszego zespołu.

Jego talent i ciężka praca pozwoliła mu bardzo szybko otrzymać opaskę kapitańską drużyny młodzieżowej. Zbierał bardzo dobre recenzje, wielu ludzi widziało w nim naturalnego lidera. W 1994 roku Dalian FC zostało kupione przez grupę Wanda i dołączyło do pierwszego w historii profesjonalnego sezonu Chinese Jia-A League. Ówczesny trener tej drużyny Zhang Honggen zauważył 21-letniego Zhanga Enhua i włączył go do kadry pierwszego zespołu. Był to bardzo dobry ruch, ponieważ środkowy obrońca okazał się wartościowym wzmocnieniem i wymiernie pomógł w zdobyciu pierwszego mistrzostwa Chin. Rok później otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji Smoków. Zadebiutował w niej w zremisowanym bezbramkowo meczu z Koreą Południową w ramach Pucharu Dynastii.

Po kolejnym udanym sezonie w Dalian Wanda i meczach towarzyskich w reprezentacji, Zhang pojechał ze Smokami na Puchar Azji w 1996 roku. Podczas turnieju zdobył swoją pierwszą bramkę w kadrze w ćwierćfinale z Arabią Saudyjską, jednak jego drużyna przegrała 3:4. W klubie środkowy obrońca święcił coraz większe sukcesy, wygrywając trzy mistrzostwa z rzędu w latach 1996-1998. Na boiskach Chinese Jia-A League mierzył się między innymi z Shanghai Shenhua prowadzonym przez Andrzeja Strejlaua. Polak wspominał, że w tamtym czasie Dalian Wanda było bez wątpienia najsilniejszą drużyną w Chinach i ciężko było z nią rywalizować.

Zhang Enhua w barwach Dalian w meczu przeciwko Shanghai Shenhua Andrzeja Strejlaua

W 1998 roku Zhang wyjechał na testy do Anglii, ale ostatecznie nie trafił do żadnej drużyny z tego kraju. Stało się to dopiero w styczniu 2001 roku, kiedy to został wypożyczony na cztery miesiące do drugoligowego Grimsby Town. Po dość nerwowym początku Chińczyk nabrał wiatru w żagle i stał się bardzo ważnym ogniwem zespołu Lenniego Lawrcence’a. 17 lutego 2001 roku strzelił gola dającego zwycięstwo w meczu z Burnley, a następnie jego trafienie pozwoliło zremisować z Boltonem 2:2. Dzięki tym świetnym występom Zhang Enhua został wybrany najlepszym graczem miesiąca. W marcu dołożył jeszcze jedną bramkę w pojedynku z Wimbledonem. Być może obrońca zostałby w Anglii dłużej, ale klubu Grimsby Town nie było stać na wykupienie go i pokrycie jego dość wysokiej pensji. W kwietniu 2001 roku wrócił do Dalian Wanda, choć zainteresowane nim było także Crystal Palance.

Zhang Enhua pomógł swojemu macierzystemu klubowi wygrać kolejne dwa mistrzostwa Chin. W 2002 roku reprezentacja Chin pojechała na pierwszy w swojej historii mundial w Korei Południowej i Japonii. Mimo swojego doświadczenia i umiejętności obrońca nie zagrał podczas tego turnieju żadnego meczu. Podstawową parę stoperów tworzyli wtedy Li Weifeng oraz Fang Zhiyi. Smoki odpadły już po fazie grupowej, a Zhang zakończył w tym roku reprezentacyjną karierę.

Zhang w koszulce reprezentacji Chin

W 2003 roku Zhang opuścił Dalian i przeniósł się do Tianjin TEDA. Zaledwie 30-letni zawodnik znajdował się już u schyłku swojej kariery. W klubie w Tiencinu zagrał tylko w 11 meczach ligowych, a w połowie 2005 roku trafił do hongkońskiego South China AA. Po rozegraniu kilku spotkań zakończył karierę piłkarską i zajął się trenerką. Doświadczenie zbierał przede wszystkim w Anglii, gdzie odwiedził m.in. Manchester United, Everton i Southampton. Odwiedził także swój były klub Grimsby. Potem wizytował także drużyny w Belgii, Francji i Hiszpanii. Mimo to tylko raz pracował w klubie CSL, którym było Shenzhen FC. Najczęściej można go było usłyszeć w roli komentatora w chińskiej telewizji.

Dwa dni temu Zhang Enhua obchodził 48. urodziny, z tej okazji zorganizował przyjęcie dla swojej rodziny i znajomych. Według doniesień były zawodnik, który nie miał wcześniej problemów z alkoholem, tym razem miał przesadzić z jego ilością, skutkiem czego było zatrzymanie akcji serca. Zhang został przewieziony do szpitala, jednak nie udało się go uratować.

Ostatnie zdjęcie Zhanga podczas swojego przyjęcia urodzinowego

W swojej karierze Zhang zdobył siedem mistrzostw Chin, jeden Puchar Chin oraz dwa Superpuchary Chin. W reprezentacji Smoków zagrał 62 razy i strzelił siedem goli.