
Grafik płakał jak rysował: najdziwniejsze loga w Chinach
Drastyczna zmiana nienajgorszego loga Chiongqing Liangjiang Athletic na jakieś nie wiadomo co zainspirowała mnie do sporządzenia subiektywnego “Top 20” najgorszych i najdziwniejszych logotypów w chińskim futbolu. W tym celu przejrzałem kilka poziomów ligowych w Państwie Środka i na tej podstawie przygotowałem poniższe subiektywne zestawienie.
20. Tianjin Yiteng Haitian (天津逸腾海天) – Chinese Champions League (4. Liga)

Pewnie nie jedna z osób znajdując koszulkę z takim logiem w lumpie pomyślałaby, że to strój reprezentacji Irlandii. A nie, bo to chiński 4-ligowiec. Tylko taki niezbyt kreatywny, bo kradnący.
19. Chongqing Nerazzurri (重庆蓝黑内拉) – Chinese Champions League (4. Liga)

Właściciel Interu Mediolan miał do niedawna w Chinach swój zespół, ale Jiangsu Suning po zdobyciu mistrzostwa kraju zostało zlikwidowane. Ale nie martwcie się, w 4. lidze gra drużyna, której logo bardzo przypomina logo zespołu ze stolicy włoskiej mody.
18. Qingdao Dadi (青岛大齐) – Qingdao City Super League (5. Liga)

Może to logo nie jest najbrzydsze, ale ta podróbka Sevilli aż bije w oczy. Zespół występuje w okręgowej lidze w Qingdao, niestety nie doszedłem do tego, co znaczą przedstawione w logu symbole.
17. Xuzhou Annier (徐州安妮儿) – Jiangsu Super League (5. Liga)

Ten blask lwa ze starego loga Premier League zdobi koszulki 5-ligowca z okręgu Jiangsu. W Chinach jest wielu zdolnych grafików, czemu nie potrafią stworzyć własnego lwa, tylko muszą go tak perfidnie kopiować?
16. Qingdao Aimajie (青岛艾玛杰) – Qingdao City Super League (5. Liga)

A tutaj logo, które mogłaby wykorzystywać jakaś kancelaria prawnicza lub biuro architektoniczne, a jednak znajduje się na koszulkach 5-ligowca z browarniczego miasta Qingdao. Jeden z najdziwniejszych tworów biorąc pod uwagę logotypy drużyn piłkarskich.
15. Hulunbuir Xinhen () – Inner Mongolia Super League (5. liga)

Trzy kolorowe piłeczki oraz zabawna czapeczka na jaskrawym żółtym tle i niebieskiej obwódce. To nakrycie głowy jest charakterystyczne dla niewielkiej grupy etnicznej Ewenków, którzy zamieszkują stepy Mongolii Wewnętrznej. Więcej o tym zespole możecie przeczytać w tym artykule.
14. Hezhou Chuangzhi (贺州创智) – Guangxi Super League (5. liga)

To logo wygląda tak, jakby jakiś czeski kibic piłkarski przykleił sobie naklejkę na swoją Skodę, żeby wszyscy inni uczestniczy ruchu wiedzieli, że jest z Czech i lubi piłkę nożną. Jeśli spytacie 100 ankietowanych w Familiadzie, żaden z nich nie wpadnie na to, że to jest logo chińskiego V-ligowca.
13. Weifang Builders (潍坊建设者) – Weifang FA League One (7. Liga)

Niby tacy budowniczy, ale zamiast budować to kopią wielką piłką w miasto. Może dopiero na tych zgliszczach będą budować piłkarską potęgę Weifangu?
12. Weifang Jagged Alliance (潍坊铁联) – Weifang FA Super League (6. Liga)

Logo idealne dla polskich ligowców. Niby piłkarz wykonuje strzał przewrotką, ale piłka jest po złej stronie nogi, co sugeruje, że minął się on z powołaniem.
11. Chongqing Liangjiang (重庆两江) – Chinese Super League (1. Liga)

Może nie jest to logo złe, ale na pewno innowacyjne, nietypowe. Czy ten trend się przyjmie w Chinach? Zobaczymy. Ja wolę tradycyjne smoki, tygrysy i inne feniksy. A co przedstawia nowe logo Chongqing? Według oficjalnego wyjaśnienia, znajdują się w nim:
– nawiązanie do Bramy Chaotian będącej symbolem miasta,
– znak 两 (liang) oznaczający “dwa” oraz znak 江 (jiang) czyli rzeka, ponieważ przez Chongqing przepływają dwie rzeki (nazwa “Liangjiang” to dosłownie ” Dwie Rzeki”),
– całe logo wygląda jak znak 巴 (ba), dawna nazwa miasta.
10. Rizao Haifeng (日照海枫) – Rizao League One (7. Liga)

Karykaturalny rekin, który szczerzy kły przed liśćmi klonowymi. Hmm, o co tu może chodzić? Czy to jakaś niechęć do Kanadyjczyków? Rekin-weganin, którego przysmakiem jest klon? Bardzo dziwne.
9. Yiwu Lejian (义乌乐健) – Zhejiang Super League (5. Liga)

Logo klubu piłkarskiego, a równie dobrze mogłoby się znaleźć na kartonikach z mlekiem rozdawanych dzieciom w klasach 1-3 w podstawówkach. Kolory wskazują, że byłoby to mleko o smaku kakao.
8. Real Milan (皇家米兰) Shanghai FA Super League (5. Liga)

A cóż to za dziwactwo? Wszystko byłoby spoko, gdyby pozostawiono ten herb z symbolami znanymi z gier karcianych. Ale co robi nałożony na to wszystko wilk? Przecież to w ogóle się ze sobą nie łączy. Tragedia.
7. Dalian Golden House (大连金房子) Dalian City Super League (5. Liga)

Daliański Złoty Dom to nie tylko nazwa firmy deweloperskiej, ale także 5-ligowej drużyny piłkarskiej. Tylko chyba tak nie wyglądają loga sportowe, do tego czemu w nazwie jest” złoty”, a na obrazku ten dom jest pomarańczowy? Ktoś tu chyba nie zna kolorów.
6. Nanchang Honggutan (南昌红谷滩) – Chinese Champions League (4. liga)

Co autor miał na myśli? Jakiś niezidentyfikowany kształt kopiący piłkę. Nie wiadomo, czy to miał być człowiek, czy może bardziej jakaś płaszczka. I co oznacza ta żółta kropka? Chciałbym poznać historię tego tworu. Niestety, takich informacji w chińskim internecie brak.
5. Baotu Baogang (包头包钢) – Inner Mongolia Super League (5. Liga)

Połowa jajowatej piłki, z której wylatuje jakiś dziwny kształt. Ni to ptak, ni to samolot. Są tu jacyś mistrzowie interpretacji? Dajcie takie zadanie na następnej maturze.
4. Hunan X-Ray (湖南星锐) – Chinese Champions League (4. Liga)

Niby promieniowanie X, ale chyba bardziej gwiazda betlejemska. Klub idealny do kibicowania w okresie świątecznym. Do hymnu drużyny nie dotarłem, ale znając życie śpiewa go chińska Mariah Carey.
3. Cixi Football (慈溪) – Ningbo Super League (6. Liga)

Aaaaa, co za szpetna podróba! Piłkarz z loga Bundesligi nałożony na Hangzhou Bay Bridge łączący Cixi z Jiaxing. Jeden z najbrzydszych dziwolągów w zestawieniu.
2. Jinan Dayou (济南大友) – Qilu Super League (5.liga)

Idealny klub dla wszystkich Sebixów w beemkach lubiących czasem pokopać na orliku z ziomkami. To logo jest genialne – BMW z piłkami zamiast kół! Szacun dla grafika. Zespół składa się głównie z nauczycieli akademickich, studentów (Shandong University), pracowników banku i oraz fabryki samochodów Dayou Automobile.
1. Weifang Juexiaoya (潍坊绝小鸭) – Chinese Champions League (4. Liga)

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Żółta kaczuszka z ostrą papryczką na tle parodiującym Guangzhou FC. Pozostawiono nawet napis o byciu “wiecznie najlepszym”. Właścicielem klubu była firma specjalizująca się w sprzedaży ostro przyprawionych kaczych szyjek, dlatego logo nie mogło dziwić. Niestety, w 2021 roku zespół zmienił nazwę (na Zibo Qisheng), a sympatyczną kaczuszkę zastąpił majestatyczny jeleń. RIP Pikantne Kaczory z Weifangu.