Futbol za Wielkim Murem 2020

Rok 2020 był dla wielu powodem do narzekań – głównie za sprawą obostrzeń, które były efektem sami wiecie czego. Dla nas ten rok miał być przełomowy. To właśnie wtedy miały się dziać przełomowe dla nas rzeczy, które pchnęłyby Piłkarskie Państwo Środka bardzo mocno do przodu. W tych 366 dniach mieliśmy odpalić dwa bardzo duże projekty: przewodnik kibica po chińskim futbolu i stronę internetową. Oba finalnie udało się zrealizować, jednak z poślizgiem i to nie małym.

Przesunięcie daty publikacji tego pierwszego projektu nie wynikało z naszej winy. Gdyby Chinese Super League ruszyło normalnie na przełomie lutego i marca, wówczas “Futbol za Wielkim Murem” także pojawiłby się w tamtym okresie, jednak ligę – ze względów bezpieczeństwa – przesunięto na drugą połowę lipca. Najgorsze w tym wszystkim było to, że rzeczony lipiec nie był datą ustaloną od razu, tylko start ligi był sukcesywnie przesuwany. Ale finalnie – udało się i “FzWM” miał swoją oficjalną premierę.

Zanim postanowiliśmy wypuścić wersję papierową, opublikowaliśmy wersję online, która wciąż jest dostępna w serwisie Issuu. Dlaczego tak to rozegraliśmy? Dlaczego za darmo udostępniliśmy świetnie (wybaczcie skromność) wydany przewodnik? Powodów było kilka:

 1. W momencie publikacji nie mieliśmy dużej grupy docelowej, która przewodnik w wersji papierowej by kupiła.
 2. Nie wiedzieliśmy, jak mocno poniesie się akcja z “FzWM”, kto pomoże go wypromować, jakie zyska opinie.
 3. Mając obie kwestie w głowie nie wiedzieliśmy, jaki nakład wypuścić.
 4. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że osób, które chińską piłkę chcą poznać, będzie tak wielu.

Nasz przewodnik chcieliśmy pokazać jak największej liczbie osób. Chcieliśmy – i nadal chcemy – aby jak najwięcej fanów piłki nożnej odkryło wciąż enigmatyczny chiński futbol. Na zaproszenie Adam Kotleszki do Magazynu Lig Egzotycznych promowaliśmy tamtejszą piłkę nożną w Kanale Sportowym i radio Weszło. To właśnie wtedy Adam zarzucił pomysł, aby wersję papierową wydać. Nie ukrywamy, że wydanie wersji papierowej było gdzieś z tyłu głowy, jednak planem był 2021 rok. Niemniej nie minęło 48 godzin, a my odpaliliśmy zbiórkę pieniędzy na wydanie pierwszego nakładu “Futbolu za Wielkim Murem”. Celem zbiórki było uzbieranie na nakład minimum 100 sztuk, który był satysfakcjonujący ze względu na wysokie koszty druku. Zbiórka trwała niespełna dwa tygodnie i okazał się sukcesem, co sprawiło, że “FzWM” trafił do druku.

Nasza inicjatywa dosyć mocno rozeszła się po internecie. Naszego tweeta ogłaszającego premierę “Futbolu za Wielkim Murem” podało wielu znakomitych dziennikarzy, chociaż największego boosta dał Tomasz Ćwiąkała, który poza samym retweetem dodał od siebie miłe słowo, co sprawiło, że jeszcze więcej osób zobaczyło nasz projekt.

No i poszło! O naszej publikacji wspominało sporo portali takich jak między innymi: ChinyTech.pl, Sportbooks.pl, Futbol News, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, a wzmianek w social media o naszym projekcie była cała masa.

Za sukcesem “Futbolu za Wielkim Murem 2020” stoją oczywiście ludzie, których przy tworzeniu projektu było aż dziesięć:

 • Kamil Lewandowski, redaktor naczelny i wydawca
 • Maciej Łoś, ekspert ligi chińskiej, sinolog
 • Natalia Cofalska, autorka bloga Ni Hao China
 • Kamil Dębek, ekspert ligi kazachskiej, sympatyk ligi chińskiej
 • Leonardo Hartung, ekspert ligi chińskiej
 • Paweł Machitko, założyciel i redaktor naczelny transfery.info
 • Samueltio Wang, ultras Tianjin TEDA
 • Jonathan White, redaktor South China Morning Post
 • Kamil Rudalski, grafik, osoba odpowiedzialna za skład, projekt okładki i oprawę graficzną
 • Adam Pera, korekta

Wszystkie teksty, które pojawiły się w przewodniku są dostępne we wcześniej wspomnianej wersji online lub na naszej stronie internetowej. Co pojawiło się w “Futbolu za Wielkim Murem 2020”?

Krótki spis treści z odnośnikami do tekstów w “FzWM 2020”:

A także wywiadów, które przeprowadziliśmy. A porozmawiali z nami:

 • Salva Suay, trener młodzieży Guangzhou Evergrande
 • Jose Maria Mena, trener młodzieży w Guangzhou Evergrande
 • Jahanyar Mohebbi, wideoanalityk Shijiazhuang Ever Bright
 • Yaki Yen, reprezentant Tajwanu, obrońca Qingdao Huanghai
 • Adrian Mierzejewski, były reprezentant Polski, piłkarz Chongqing Lifan
 • Jun Marques Davidson, asystent trenera Ashfina Ghotbiego w Shijiazhuang Ever Bright
 • Tomek Lei, Chińczyk mieszkający w Polsce
 • Colson Chan, chiński fan polskiej piłki nożnej, kibic Lecha Poznań i Roberta Lewandowskiego